دستگاه اکسیژن ساز

دستگاه اکسیژن ساز

اکسیژن ساز وسیله پزشکی هستند و متخصصان امکان دارد به علت های متفاوتی استفاده از آنها را به بیماران توصیه کنند. به صورت طبیعی ریه ها اکسیژن را جذب کرده و به خون می فرستند. اشباع اکسیژن در خون را می توان با کمک پالس اکسیمتری اندازه گیری کرد. چنانچه غلظت اکسیژن در خون کمتر از حد معینی باشد، پس ازمعاینه پزشک استفاده کوتاه مدت یا طولانی مدت از دستگاه اکسیژن را تجویز می کنند.

اکسیژن ساز یکی از بیشترین تجهیزات پزشکی است که استفاده از آن علاوه بر بیماران تنفسی، به بیماران متفاوت تجویز می‌شود. این دستگاه هوای موجود در محیط را فشرده می‌کند و گاز غنی از اکسیژن را جهت بیمار تامین می‌کند. وسیله ی اکسیژن ساز از لوازم جانبی متفاوتی مانند: فیلتر، مرطوب کننده، لوله رابط اکسیژن، ماسک تنفسی و … ساخته شده است که در زمان اجاره اکسیژن ساز باید تهیه آنها را نیز مد نظر قرار دهید.

بیمارانی که لازم است از اکسیژن ساز استفاده کنند نیازی به خرید دائمی آن ندارند؛ چرا که از طرفی این دستگاه گران قیمت است و از طرفی دیگر بیمار برای همیشه به این دستگاه احتیاج ندارد.

دستگاه اکسیژن ساز ثابت

جهت اجاره اکسیژن ساز می‌توانید از دستگاه‌های ثابت نیز استفاده کنید. این دستگاه‌ها با استفاده از چهار چرخ جابجا می‌شوند و به صورت متداوم برای اشخاصی که سطح اکسیژن خون کمی دارند مورد استفاده قرار می‌گیرند. ابعاد این دستگاه کوچک است و به همین علت جهت استفاده در منزل مناسب می‌باشد.

دستگاه اکسیژن ساز همراه

دستگاه اکسیژن ساز قابل حمل یا همراه یکی از رایج ترین مدل‌هاست که به علت وزن کم و بی سیم بودن خود قابلیت حمل در بیرون از منزل را نیز دارد. در واقع این دستگاه‌ها از باتری جهت حفظ نیرو استفاده می‌کنند و قابلیت استفاده در هر مکانی را دارند.

ساز و کار دستگاه اکسیژن ساز

اکسیژن ساز چندین قطعه اصلی دارند که عبارت است از:

سیلندرهای زئولونیت: این سیلندرها اکسیژن خالص را تولید می‌کنند؛ به گونه‌ای که با جذب نیتروژن و آرگون سبب ورود اکسیژن خالص به دستگاه می‌شوند.

فیلتر ورود و خروج هوا: فیلترها قبل از ورود هوا به دستگاه گرد و غبار آن را به طور کامل جدا می‌کنند. یکی از نکات مهم مراقبت‌های دستگاه تمیز کردن فیلتر به صورت هر دو هفته یکبار است

نازل اکسیژن: یک لوله باریک که رابط دستگاه و بدن بیمار است و اکسیژن را به صورت خالص به شخص می‌رساند.

0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x