ماسک اکسیژن

اکثر بیماران مبتلا به بیماری‌های تنفسی و ریوی، اکسیژن درمانی تأثیر بسزایی در برنامه روزانه و افزایش کیفیت آن دارد. در واقع یکی ازمهم ترین نیازهای اصلی زندگی روزمره این افراد می‌باشد. چنانچه به دلیلی نیاز به اکسیژن درمانی در طول روز دارید، استفاده از تجهیزات اکسیژن به طور اجتناب ناپذیری به یک بخش معمول در هر کار و فعالیت روزانه شما تبدیل می‌شود.

اشخاصی که از ماسک‌های اکسیژن استفاده می‌کنند حتما می‌دانند، همراه داشتن و استفاده هر روزه از تجهیزات اکسیژن چقدر دردسرساز است. در نتیجه باید تجهیزاتی را در نظر بگیرید تا بتوانید اکسیژن درمانی مکمل را در زندگی روزمره خود وارد کنید و سیستم اکسیژن رسانی مناسب خود را انتخاب کنید. ماسک اکسیژن و نازل اکسیژن دو نوع وسیله اکسیژن درمانی مناسب است. با این حال استفاده از آنها برای بعضی اشخاص به علت وزنی که روی صورت ایجاد می‌کند بسیار آزار دهنده است و به مرور زمان باعث ناراحتی شدید می‌شود.

اشخاصی که ماسک اکسیژن نیاز دارند

اکسیژن معمولا در بیشتر بیماران بستری در اورژانس یا ICU که درگیر ناراحتی تنفسی هستند توصیه می‌شود. استفاده از ماسک اکسیژن، اکسیژن رسانی کافی به ریه‌ها و حفظ اکسیژن رسانی کافی به بافت‌ها است. علائم اکسیژن رسانی ناکافی شامل تنگی نفس، سیانوز، تاکی کاردی و فشار خون بالا است. اکسیژن جهت بیماران مبتلا به بیماری قلبی‌ توصیه می‌شود. در جامعه امروزه ماسک‌های اکسیژن رسانی وجود دارد که نیاز بیمار به اکسیژن، را رفع می‌کند. ماسک‌های اکسیژن در اندازه‌ها و شکل‌های متفاوت وجود دارند. بعضی از آن ها حتی برای عملکردهای خاصی مانند اکسیژن با جریان بالا یا بازیافت دی‌اکسید‌کربن استفاده می شوند.

نحوه کار ماسک‌های اکسیژن

بیشتر بیماران، مخصوصا افرادی که مشکلات تنفسی شدیدتری دارند، از ماسک اکسیژن به جای نازال بینی به عنوان وسیله اصلی تنفس مکمل اکسیژن استفاده می‌کنند. ماسک‌های اکسیژن، بینی و دهان شما را می‌پوشانند و مزیت هایی از جمله توانایی تحویل اکسیژن با جریان بالا و درمان هیپوکسمی شدید را دارند. نحوه استفاده از ماسک‌های اکسیژن بسیار ساده و آسان است و می‌توانید هر زمان که می‌خواهید نفس بکشید. ماسک را روی صورت خود قرار دهید، اکثر ماسک‌ها دارای بند هستند که می‌توانید آن را به پشت سر خود محکم ببندید.
هم چنین بر این، ماسک‌های اکسیژن می‌توانند غلظت اکسیژن بیشتر و سرعت جریان بالاتری از اکسیژن را ارائه دهند و از این طریق میزان اکسیژن و دی‌اکسیدکربن با هر تنفس بهتر منتقل شود.

عیب مهم استفاده از ماسک‌های اکسیژن در خوردن، نوشیدن و صحبت کردن است. بعضی اشخاص باید از ماسک‌های اکسیژن به جای نازال اکسیژن استفاده کنند زیرا ماسک‌ها به راحتی می‌توانند غلظت اکسیژن بیشتر، تنفس مجدد کربن و میزان ترکیب هوای محیط با اکسیژن را بهتر کنترل کنند.

 

0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x