سرم تراپی چیست؟

سرم تراپی یا سرم درمانی به تزریق سرم به درون ورید بیمار اطلاق می شود. این عمل معمولاً در شرایطی انجام می شود. که بیمار مایعات زیادی را به دلایل مختلف از جمله خونریزی، ابتلا به بیماری هایی نظیر اسهال و استفراغ یا سوختگی از دست داده باشد.

هم چنین می توان سرم ها را اشکال تزریقی دارو یا واسطه ای برای تزریق دارو در نظر گرفت. سرم ها از نظر ظاهری تفاوت چندانی با هم ندارند. ولی کاربرد هر یک متفاوت است. و حتماً باید طبق نظر پزشک استفاده شوند.

چرا افراد به سرم نیاز پیدا می کنند؟

اغلب بیماران به دلیل افت فشار خون یا مسمومیت نیاز به تزریق سرم پیدا می کنند. ولی این ها تنها دلایل سرم تراپی نیستند. جای گزینی مایعات از دست رفته بدن، تنظیم سطح الکترولیت های بدن، درمان عفونت های باکتریایی و قارچی، تزریق برخی داروها، درمان کم آبی بدن و… از جمله دلایل استفاده از انواع سرم است. به عنوان مثال برخی از داروها مانند ویتامین ها، آنتی بیوتیک ها و داروهای ضد قارچ با استفاده از سرم به بیماران تزریق می شود.

هم چنین در بیماری هایی مانند نقص سیستم ایمنی بدن، سرطان ها، نارسایی قلبی، آرترید روماتوئید و غیره سرم تراپی کاربرد دارد. و از آن جایی که این بیماری ها آسیب زننده و جدی هستند. تزریق سرم هم باید زیر نظر پزشک انجام شود.

از کدام رگ های بدن می توان برای سرم تراپی استفاده کرد؟

با توجه به این نکته در بدن انسان ها دو نوع رگ وجود دارد. (سرخرگ و سیاهرگ)

شریان ها خون را از قلب به اندام ها می آورند. و ورید ها خون را از اندام ها به قلب بر می گردانند. همچنین تفاوتی نیز در ساختار این دو رگ دیده می شود. سرخرگ ها دارای دیواره عضلانی تری نسبت به سیاهرگ ها هستند، که کمک می کند. فشاری که قلب به خون جهت حرکت وارد کرده است. از طریق دیواره سرخرگ ها ادامه دار باشد. برای انجام تزریقات از سیاهرگ ها استفاده می شود، و دلیل این موضوع هم این است، که این رگ ها قطور تر هستند. و به سطح پوست نزدیکتر می باشند، و باعث می شود، تا تزریقات را برای شما آسان تر کند. خوب حالا این سوال پیش می آید، که کدام وریدها بهترین انتخاب هستند؟

با توجه به این که بیمار در چه وضعیتی قرار دارد، و هم چنین سن بیمار در تعیین ورید تأثیرگذار می باشد. در یک فرد عادی و بزرگسال معمولاً از دو ناحیه برای رگ گیری استفاده می شود:

  • ورید های پشت دست
  • ورید های جلوی آرنج

سرم تراپی خود می تواند درمان باشد یا بخشی از درمان بیمار محسوب شود به همین دلیل باید کاملاً جدی گرفته شود و حتی در شرایطی که امکان استفاده از مراکز درمانی برای سرم تراپی فراهم نیست، از خدمات تزریق سرم در منزل زیر نظر پزشک استفاده شود.

0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x