پرستار سالمند

پرستار سالمند، شخصی است که وظیفه ی مراقبت و انجام کارهای شخصی سالمند در خانه را برعهده دارد. هم چنین پرستاری های پزشکی و بهداشتی، پرستار سالمند توانایی انجام فعالیت‌های روزمره مثل: بهداشت فردی، انجام تمرینات فیزیکی، کمک در صرف غذا و مدیریت داروها است. پرستار، با ارائه خدمات متناسب با نیازهای هر شخص، سعی می‌کنند تا اعتماد به نفس و ارامش لازم را به سالمندان منتقل کند. این اشخاص از نظر تحصیلات به چند دسته متفاوت تقسیم می شوند. که عبارت است از: بهیار، مراقب، نگهدار و پرستار. با توجه به شرایط جسمی و روحی روانی سالمندان می‌توانند خدمات متناسبی را به آن‌ها ارائه دهند.

نکات مهم استخدام پرستار در منزل

هنگامی که شما جهت پرستاری از سالمند اقدام به استخدام می کنید. باید نکات مهمی را در نظر داشته باشید و پرستار را از نظر رفتاری بسنجید. مراقبی که می خواهید استخدام کنید. باید توانایی برقرای یک رابطه صمیمانه و دوستانه را با فرد مسن داشته باشد و کلیه وضعیت پرستار را بداند. یک پرستار، باید شرایط فرد را به طور صحیح بررسی کنند و بتواند در هر موقعیت  درست عمل کنند.

یک شیوه ی خوب جهت انتخاب پرستار سالمند این موضوع است که بعد از مصاحبه و تایید صلاحیت‌های او، بهترین راه این است از موسسه مد نظر درخواست کنید که یک دوره آزمایشی پرستار؛ شروع به‌کار کند. تا هم با روحیه و هم اخلاق فرد آشنا شوید. و این موضوع را بسنجید که آیا سالمند و پرستار می‌توانند به‌خوبی با هم رفتار کرده و با هم کنار بیایند و رابطه ی خوبی داشته باشند.

علت نیاز به پرستار سالمند در خانه

سلامتی در دوران پیری، یک مسئله مهم به حساب می آید. به طور معمول بیشتر افراد مسن با توجه به نوع سبک زندگی که در جوانی داشته‌اند و یا تغذیه و ژنتیک امکان دارد. دچار بیماری‌های مزمن جسمی و یا روحی روانی باشند. اکثر بیماری‌‌ها، مانند: آلزایمر و پارکینسون افراد مسن را از انجام امور زندگی خود باز می‌دارد و در این زمان، پرستاری از سالمند اهمیت فوق العاده‌ای پیدا می‌کند.

وظایف پرستار سالمند در خانه

پرستار سالمند فردی است که به طور ساعتی، روزانه، شبانه و شبانه‌روزی، وظیفه ی پرستاری از سالمند را برعهده دارد. بعضی از این پرستاران به صورت تخصصی ارائه خدمات خواهند کرد. پرستار سالمند با توجه به شرایط سلامتی فرد مسن امکان دارد وظایف را برعهده داشته باشد. بعضی از این وظایف عبارت است از:

برقراری امنیت در منزل فرد سالمند

بعضی از مواردی که مراقب سالمند، برای امن تر بودن خانه یک فرد مسن باید در نظر بگیرد عبارت است از:

  • نورپردازی و روشن بودن محل تردد سالمند در خانه.
  • وسایل اضافی مانند مبلها از سر راه فرد مسن برداشته شود.
  • در حمام و دستشویی میله ‌های کمکی نصب کنید.
  • سیم‌هایی که سر راه هستند را مرتب کنید.

از شرایط سالمند مطلع باشد

اگر سالمند زندگی ‌تنهایی را دوست داشته باشد. بهتر است توسط بعضی وسایل الکترونیکی مثل: اپلیکیشن‌های مختلف وضعیت بیمار را بررسی کنید.

تشویق به فعالیت و ورزش فرد مسن

ورزش و پیاده‌روی برای اشخاص مسن از موارد مهم در حفظ سلامتی زندگی آنان به حساب می آید. با انجام تمرینهای ورزشی منظم، عضلات قوی‌تر شده، انعطاف پذیری افزایش می‌یابد

رعایت بهداشت فردی

رسیدگی به امور بهداشتی فرد مسن از جمله وظایف فرد است. مانند: مسواک زدن، کوتاه کردن موی سر و ناخن او، تعویض و شستن ملحفه، پاکیزه نگه‌داشتن محل زندگی سالمند است.

مصرف به موقع دارو‌ها

مصرف ناصحیح می‌تواند به سلامت شخص مسن صدمه وارد کند. سالمندانی که پرستار دارند. داروهایشان توسط پرستار سالمند و زیر نظر مستقیم پزشک تجویز و استفاده می‌شود.

سرگرمی و تفریح فرد مسن

مشغول بودن سالمندان، حس امید به‌ زندگی را در آنها تقویت می‌کند. از طرفی سبب تقویت روحیه آنان نیز می‌گردد.

ایجاد روحیه در سالمند

به طور معمول افراد مسن حساس و رنجور هستند. تغییرات جسمی و روحی زیادی در آن‌‌ها در دوران سالمندی به وجود می آید. صحبت کردن مراقب سالمند، با افراد کهنسال سبب خوشحالی و افزایش اعتماد به نفس آن‌‌ها خواهد شد.

انجام امور منزل

انجام امور منزل نیز از جمله وظایف پرستاراست.

ویژگی پرستار سالمند خوب

  • صبر
  • مهربانی
  • تجربه
  • دقت
  • خلاقیت
  • رفتار حرفه ایی

 

 

0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x